DOBÓWKA "ZRZUT"
Dodane przez Administrator dnia 29 marzec 2012 21:54

foto W dniach 23-24 marca w JS 2036 Paradyż odbyły się zajęcia dobowe pod kryptonimem "Zrzut" z udziałem JS 1001 Bełchatów, której motywem przewodnim było symboliczne odebranie zrzutu Cichociemnych, które faktycznie miało miejsce w okolicach Paradyża w roku 1943.

Zajęcia rozpoczęły się około godziny 18.00 apelem, po czym dowódcy udali się na odprawę, a strzelcy na zajęcia z musztry. Około godziny 19.00 rozpoczęła się I część szkolenia linowego, w której strzelcy mogli poznać tajniki wspinaczki oraz zjazdu na linie różnymi sposobami. Po kolacji i toalecie wieczornej, o godzinie 22.00 ogłoszono capstrzyk. Sen nie trwał długo, gdyż o godzinie 23.45 nastąpiła pobudka oraz wymarsz do pobliskiej kapliczki na polową Mszę Św. w intencji poległych za ojczyznę, a w szczególności żołnierzy Armii Krajowej oraz Cichociemnych. Tuż po Mszy Św. nastąpił wymarsz do miejsca odebrania zrzutu. Dwa pododdziały, każda w sile plutonu miała za zadanie dostać się w rejon zrzutu niepostrzeżenie koło trzeciego pododdziału odgrywającego rolę Niemców, który silnie patrolował pobliskie drogi, a następnie przejąć skoczków i zasobniki z pieniędzmi, bronią itp. Po powrocie do koszar, o godzinie 4.00 ogłoszono capstrzyk.

Po II części szkolenia liniowego, które odbywało się od rana, strzelcy podzieleni na trzy drużyny zostali rotacyjnie przeszkoleni z zakresu zielonej taktyki, podstawowych zasad strzelania i pozycji strzeleckich oraz zaznajomieni z czynnościami, jakie wykonuje ratownik pola walki.

Zajęcia zakończyły się około godziny 14.00, następnie wykonano sprzątnięcie pomieszczeń użytkowanych przez strzelców i rozwiązanie zgrupowania.

Bardzo dziękujemy JS 1001 Bełchatów za wspólne manewry oraz przeprowadzenie szkoleń. Liczymy na dalszą współpracę, która na pewno będzie procentowała w przyszłości nie tylko obu jednostkom, ale również całemu Związkowi Strzeleckiemu.

 

sek. ZS KOWALSKI Maciej