JS 2036 Paradyż
Nawigacja
Strona Główna
Statut
Prawo Strzeleckie
Stopnie Strzeleckie
Regulaminy
O Nas

Kontakt
 Odsłonięcie pomnika
 

 

           12 maja, w 74. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego w Przedborzu przy ul. Częstochowskiej odsłonięto odnowiony pomnik Marszałka.
W uroczystościach oprócz mieszkańców…  Czytaj więcej 

 Manewry i Inscenizajca "Zrzut" Paradyż 2009
   
Bo to młoda Polska idzie! Czyli Zrzut Cichociemnych 2009 

     
     Dziękuję za tą inscenizację i za zaproszenie – mówił ze wzruszeniem w głosie gen. Aleksander Arkuszyński ps. Maj - o rekonstrukcji zrzutu Cichociemnych, który odbył się 28 marca w Paradyżu. 


           Jednostka Strzelecka 2036 z Paradyża przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Opocznie, Województwem Łódzkim, gminą Paradyż i firmą Atlas zorganizowała inscenizację pt. MANEWRY I INSCENIZACJA HISTORYCZNA ZRZUT CICHOCIEMNYCH PARADYŻ 2009. Ciężar organizacji imprezy spoczął przede wszystkim na barkach  Jednostki Strzeleckiej 2036 im.OP A.K "Błysk" z Paradyża. Debatom, ustaleniom i przygotowaniom nie było końca. Każdy strzelec wkładał serce i duszę w przygotowania do manewrów. 
W piatek o godz. 19.00 zaczęły meldować się pierwsze pododdziały jednostek strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych. Szybkie zakwaterowanie, toaleta i o 19.40 podoficer dyżurny sekc. Jacek Borończyk wydał rozkaz do wymarszu na Mszę Św. We wspaniałym nastroju panującym w Świątyni Wielkowolskiej odbyła się Msza w intencji poległych w obronie ojczyzny sprawowana przez ks. Prałata Adama Myszkowskiego.
         O 21.15 zwarty  oddział strzelecki z dowódcą Południowego Okręgu Strzeleckiego st. insp. Józefem Wodzińskim, insp. Romanem Chandochą, dotarł na kolację strzelecką.W czasie gdy strzelcy wracali z kościoła do bazy w budynku Gimnazjum w Paradyżu dotarł 10 osobowy elitarny oddział stzrelców z JS 1001 Bełchatów na czele z dow. insp.Marcinem Plisieckim, który znacząco wzmocnił siły strzeleckie.  Między stołami uwijały się dziewczęta-strzelczynie z JS 2036 z Paradyża. Przyjeto pod dach szkoły około 110 osób. Narada dowódców rozpoczęła sie o 22.30. Niemcy ( umundurowani członkowie grup reko.) zaczęli okupować Paradyż i okolice. Trzy silne plutony strzeleckie pod dow. sierż Jarosława Włudarskiego, sierż. Piotra Machuli i druż. Przemysława Włudarskiego, policjanci granatowi z Gliwic oraz partyzanci z Iłży wytruszyli po odbiór zrzutu cichociemnych w których to wcielili się inspektor ZS Mirosław Zganiacz, insp ZS "Strzelec" OSW Roman Chandocha, mjr Służby Granicznej Jerzy Dobroszek i ich przewodnik st.sierż Marek Polinceusz. Cichociemni wylądowali w lesie pod Irenowem z samochodu terenowego pilotowanego przez st. strzelca Damiana Strzelczyka i st. Dariusza Gwaderę.
          Po godzinie 1.30 cichociemni zostali odebrani we wzorcowy sposób wraz z zasobnikami. Teraz miło nastapić trudne zadanie przedarcia się przez liczne patrole niemieckie. Pluton sierż. Piotra Machuli siał zamęt na tyłach wroga przypomocy ruchów manewrowych, odciagania żandarmów, odpalania środków pirotechnicznych. W tym samym czasie plutony zostały podzielone na pięć drużyn i każda z nich miała na własną rękę dotrzeć do bazy. Zadanie udało się tylko częściowo gdyż do miejsca koncentracji dotarły tylko dwie oraz cały pluton dywersyjny. Pozostałe zostały zlikwidowane przez patrole niemieckie. Około godziny 3.30 Została odpalona raca świetlna kończąca ćwiczenia. Wszyscy razem rekonstruktorzy - Niemcy, Polacy,       Strzelcy strudzeni, ubłoceni, spragnieni a niektórzy i głodni rzucili się na stołówkę po kawę, herbatę, kanapki...Do świtu nikt raczej nie spał przezywając jeszcze na świeżo nocne wydarzenia. Nad bezpieczeństwem ćwiczących czuwali policjanci pod dowództwem st. sierż. Rafała Pawlika i strażacy z OSP Paradyż z prezesem Henrykiem Lewandowskim. po krótkiej nocy nastąpiła pobudka, zaprawka, szkolenia w zakresie podstawowej obsługi broni przeprowadzone przez JS 1001 Bełchatów, promocji Policji, historii spadochroniarstwa i uzbrojenia jednostek spadochronowych przeprowadzone przez byłego żołnierza jednostki "Grom" Pawła MoszneraW końcu nadszedł  czas rekonstrukcji, a wraz z nim pełna mobilizacja, której towarzyszyła nuta niepewności. Czy dopisze pogoda, której kaprysy mogą uniemożliwić spadochroniarzom skok z samolotu. Z twarzy dowódcy st.sierż Marka Polinceusza można było wyczytać ogromne napięcie. Jeszcze padają ostanie rozkazy i ruszamy na miejsce rekonstrukcji...Cała rekonstrukcja oparta została na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w marcu 1943 roku. Na obszarze trójkąta między wsiami Wielka Wola – Alfonsów – Grzymałów, dokonano zrzutu cichociemnych.   
        Początkowo akcję zaplanowano na 17 marca, jednak tej nocy zrzut nie doszedł do skutku. Kolejnej nocy również. Dopiero 19 marca z samolotu zrzucono broń, amunicję, lekarstwa i pieniądze, które były bardzo potrzebne partyzantom. Zrzut odbył się w bardzo ciężkich warunkach pogodowych. Jeden ze skoczków ppor. Wilhelm Jerzy Pluta ps. Pion został ranny podczas skoku. Silny wiatr ciągnął spadochron wraz ze skoczkiem przez kilkadziesiąt metrów po zamarzniętej ziemi. Pozostali skoczkowie to: Ignacy Jakub Konstanty ps. Szmaragd oraz ppor. Jan Wiktor Więcek ps. Kanarek. Trzej skoczkowie stanowili elitę polskich żołnierzy szkolonych w Wielkiej Brytanii.Organizatorzy doskonale odtworzyli realia tamtych czasów. Wstępem do inscenizacji był powrót chłopek do domu z pobliskiego jarmarku, ubranych w tzw. zapaski, które są nieodłącznym elementem folkloru ziemi opoczyńskiej.  
         Niespodziewające się niczego złego kobiety zostały zatrzymane i zrewidowane przez zmotoryzowany oddział Wermachtu, który na szczęście nie znalazł u nich żadnych podejrzanych rzeczy. Całej inscenizacji towarzyszył podkład muzyczny i narracja. Dzięki muzyce widzom łatwiej był się wczuć w atmosferę nerwowego oczekiwania, napięcia i grozy tamtych dni. Natomiast narracja ułatwiła gościom „orientację” w następujących po sobie wydarzeniach. W rolach komentatorów wystąpili: Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Nawrocki oraz st. chor. ks. Grzegorz Wrzochal.

             
             Drugą część inscenizacji rozpoczął st. chor. ks. Grzegorz Wrzochal, który zameldował gen. Aleksandrowi Arkuszyńskiemu ps. Maj gotowość do wykonania zadania. - Panie generale chorąży związku strzeleckiego ks. Wrzochal melduje gotowość oddziału A. K. Błysk i Burza do zadań specjalnych z żandarmerią niemiecką.
Generał Arkuszyński wyraził swoją aprobatę dla podjęcia działania – Proszę działać, bo to Polska idzie, młoda Polska. W oddali słychać warkot silnika samolotu. Partyzanci wzniecili ogniska, które ułatwiły lokalizację miejsca zrzutu. Zebrani widzowie z zapartym tchem podziwiali powietrzne ewolucje skoczków, którzy po wylądowaniu zostali ewakuowani i przewiezieni w bezpieczne miejsce przez tzw. podwody. W dalszej części rekonstrukcji miała miejsce partyzancka bitwa oddziału A. K. z Niemcami. Przy tej części rekonstrukcji zostały wykorzystane oryginalne mundury i broń wypożyczona z łódzkiej „Filmówki”. W rolę polskich partyzantów wcieliły się następujące grupy rekonstrukcyjne: Śląska Policja 1922-1939, GRH Iłża 51, p.p 22 P. Ułanów Podkarpackich Ciepielów, JS 1001 Bełchatów oraz JS 2036 im. OP A.K "Błysk" z Paradyża. Natomiast jako Niemcy wystąpili GRH Batalion Tomaszów, SRH Iłża, KRIEG80, GRH "Żelazny Orzeł", Anlage MItte Konewka oraz SRH "Wrzesień 39".
          Grupy rekonstrukcyjne przez kilkadziesiąt minut prowadziły wymianę ognia między sobą. Wzorem autentycznej bitwy polscy żołnierze mieli trudności z przełamaniem linii obrony wroga. Z odsieczą przyjechali na koniach ułani, którzy galopując po terenie potyczki wywołali westchnienia zachwytu widowni. Rannych partyzantów opatrywały dzielne sanitariuszki, a Niemców wywoziły zmotoryzowane oddziały Wermachtu. Dzięki pomocy ułanów sprawiedliwości musiało stać się zadość i nasze wojsko odniosło zwycięstwo. Rżenie koni, świst kul i dym w pełni przeniosły gości na pole walki. Widowisko zostało przygotowane z dużą dbałością o szczegóły i ogromnym rozmachem. Inscenizacja była niepowtarzalną lekcją historii, która zapadnie wszystkim na długo w pamięci. Na zakończenie st. chor. ks. Grzegorz Wrzochal złożył raport o wykonaniu zadania gen. Aleksandrowi Arkuszyńskiemu, który nie krył swojego wzruszenia. - Dziękuję za tą inscenizację i za zaproszenie - mówił weteran wojenny. 
         
       Dowódca Jednostki Strzeleckiej z Paradyża st. sierż., Marek Polinceusz pragnie gorąco podziękować sponsorom, dyrekcji szkół tj dyr. Mirosławowi Kulecie i dyr Barbarze Ignerowicz, strażakom oraz policji. - Chciałbym także podziękować uczestnikom rekonstrukcji i jednostkom strzeleckim, gen. Majowi i wszystkim obecnym kombatantom-dodaje st. sierż. M. Polinceusz.

        W manewrach “Zrzut” udział wzięły:

-JS 1001 Bełchatów
-JS 4008 Łódź
-JS 2013 Ostrowiec Świetokrzyski
-JS 1012 Łomża

-JS 3003 Trzebnica
-JS 1002 Tomaszów Mazowiecki
-JS 2036 Paradyż 


               
Impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia sponsorów, którzy nawet najmniejszą kwotą i pomocą przyczynili się do tego, iż mogliśmy być świadkami tak wspaniałego widowiska. Sponsorami manewrów byli:
1. Urząd Marszłkowski w Łodzi
2. Starostwo Powiatowe Opoczno
3. Urząd Gminy Paradyż
4. Ks. Prałat Adam Myszkowski
5. Południowy Okręg Strzelecki
6. Jednostka Strzelecka 1001 Bełchatów
7. Teresa i Jacek Michalscy
8. Zbigniew Krajewski
9. Bogdan Kurzyk
10. Andrzej Pawlik „Biuro projektów Opoczno”
11. Grażyna i Bogdan Michalscy
12. Anna i Stanisław Kałużyńscy
13. Sławomir Rek
14. Andrzej Rek
15. Agnieszka i Włodzimierz Kurzykowie
16. Małgorzata i Marek Krzysztofikowie oraz Witold Pałyga „Blach-Pol” Opoczno
17. Jarosław Nojek „Groszek”
18. Ewa i Andrzej Baranowscy „Dabex”
19. Dorota i Tomasz Przybyłowie
20. „KAMAR” – skup złomu w Paradyżu
21. Robert Jaroń – „Automatyka”
22. Paweł Byk
23. Ewa Borończyk
24. Jan Madej
25. Mirosław Bociek
26. Ewa i Sylwester Rogulscy
27. Jerzy i Krystyna Przybyłowie
28. Wioleta i Marek Ryszkowie
29. Ewa i Marek Polinceuszowie
30. Maria i Stanisław Polinceuszowie
31. Kinga i Józef Kędziora „Masarnia Kozenin”
32. Agnieszka i Krzysztof Krzysztofikowie
33. Edyta i Ryszar Nowakowscy
34. Jarosław Nowakowski z Małżonką
35. Jarosław Włudarski
36. Leokadia Włudarska
37. Jacek Borończyk
38. Andrzej Hybiński
39. Urszula i Andrzej Truszkowscy
40. Ochotnicza Straż Pożarna w Paradyżu
41.Policja Paradyż
42. KS Paradyż   
 ASG Irenów
 Newsy Dnia 15.02.09 r. w Irenowie na żwirowni odbył się trening strzelców z udziałem broni ASG. Trening trwał 3,5 godziny od 12:00 do 15:30 oraz miał trzy części.

Część I
Do ostatniego trafionego:
Strzelcy zostali podzieleni na dwie drużyny i każda drużyna miała za zadanie zlikwidować wszystkich członków drużyny przeciwnej. Konfrontację wygrała druż I.

Część II
Walka o flagę:
Ta część treningu polegała na przejęciu "flagi" przeciwnika i obronie swojej przed zdobyciem. Wygrała druż. II

Część III
Walka o flagę 2 (o 1 flagę):
Podobnie jak w Cz II polegało to na przejęciu "flagi" przeciwnika, tylko że jedna drużyna broniła swojej "flagi" a druga próbowała ją przechwycić. Drużyna atakujących nie posiadała swojej "flagi". W pierwszym starciu "flaga" została przejęta przez napastników natomiast w starciu drugim przejęcie flagi zakończyło się niepowodzeniem.

W treningu wzięło udział 7 strzelców + 1 cywil w
osobie Wojtka Szuberta

Skład drużyny I:
Druż. Włudarski
Sekc. Borończyk
St.strz. Michalski
Strz. Przybyła

Skład drużyny II:
St.strz. Strzelczyk
Strz. Michalski
Strz. Matusiak
Wojtek Szubert
 Strzelecka piosenka
  Czołem!!! Na stronie pojawiła się próbna wersja naszej strzeleckiej piosenki śpiewanej na melodię "Murzyna" Prosimy o komentarze jeżeli ktoś by miał jakieś zastrzeżenia lub zażalenia ...
LINK DO ARTYKUŁU Zapraszam!!!
 Polacy i sowieci. W uścisku wielkiego brata
  Zapraszam do działu Artykuły > Prasa o nas,
w którym znaleźć możemy artykuł prasowy z tygodnika "7 dni"
na temat konferencji "Wolność ale czy wyzwolenie" >>>Link<<<

 Strzelcy u Prezydenta
 
Strona 9 z 9 << < 6 7 8 9
Panel logowania
 Kliknij aby się zalogować
Kliknij aby przejśc do rejestracji
JS 2036 na facebook.com

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie